فعالیت های درمانی

جذب:

می‌توان گفت شیوه جذب در طلوع نخستین و مهم‌ترین وجه تمایز طلوع است. در طلوع هیچ اجباری برای آمدن، پاک شدن و پاک ماندن وجود ندارد. طلوع تکیه‌گاه امنی است برای کسانی که از دود و آوارگی خسته‌اند و داوطلب پاکی و پاک ماندن هستند.
سه شنبه‌های هر هفته، به نیت شفا و بهبودی، حدود 1500 پرس غذا در میان کارتن‌خواب‌ها توزیع می‌شود که این غذا بهانه‌ای است برای ایجاد ارتباط با این افراد و طی همین فرآیند، هر هفته تعداد قابل ملاحظه‌ای از کارتن خواب‌ها به صورت داوطلبانه و برای آغاز روزگاری پاک و بدون دود و خماری و نشئگی، با طلوع همراه می‌شوند.
به طور متوسط  15 نفر در هر هفته در مراکز این مجموعه  توسط متخصصین پذیرش می‌شوند.

  درمان:

پس از جذب مرحله درمان آغاز می شود که شامل سم‌زدایی (دوره 21 روزه) و ترک نیاز روانی به مواد مخدر می‌شود. در این دوره خدمات مشاوره توسط مشاورین مراکز، کلاس‌های روان‌شناسی و درمانی بیماری اعتیاد برای رهپویان انجام می‌گیرد. همچنین افراد در حال بهبود به صورت مستمر تحت معاینه پاراکلینیکی قرار می‌گیرند.

با توجه به نیازسنجی‌های انجام شده برای مراکز، موسسه توانست از ابتدای سال 94 اتاقی را در جهت خدمات پزشکی و دندان پزشکی در سرای مهر بانوان تجهیز کند. این فضا امکان این را بوجود آورد تا پزشکان از امکانات این اتاق، برای معاینه بیماران بهره جویند.

از آن‌جا که خیلی از افراد کارتن‎‌خواب به بیماری‌های عفونی دچار هستند، این موسسه همکاری خود را با مرکز تحقیقات ایدز آغاز کرد. همراه با بازدید سرکار خانم مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز، این مجموعه خدمات خود را در رابطه با بیماری‌های عفونی و زنان در اختیار جمعیت طلوع قرار داد.

پزشکان و متخصصان در زمینه‌های متفاوت به صورت مرتبط به مراکز مراجعه کرده و افراد بهبودیافته را تحت نظر دارند.

 سرپناه :

 یکی از دغدغه‌های مبتلایان به اعتیاد، پس از ترک، بی سرپناهی است و اینکه به محض ورود آنها به فضای قبلی، معمولا همه چیز به حالت قبل بازخواهد گشت و به احتمال قریب به یقین، مصرف مواد، دوباره آغاز خواهد شد.

در طلوع پس از پایان دوره سم زدایی، رهپویان به مدت 6 ماه جهت تکمیل دوره درمان (آزادی روانی از مواد مخدر، درمان روحی و تنانی) در محیط مجهز به امکانات مناسب زندگی می‌کنند.

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها در حال حاضر سه مرکز برای فعالیت‌های خود در اختیار دارد.

  • سرای امید، مرکزی برای بهبودی مردان، از سال 1391 آغاز به فعالیت کرده‌است. و حدود 150 نفر ظرفیت دارد. ظرفیت این مجموعه در سال 94 تکمیل شد.

  • جمعیت طلوع ، فضایی با نام «به سوی امید»، که درواقع گرمخانه‌ای در منطقه گمرک شهر تهران است تاسیس کرد. مرکز به سوی امید، به افراد بهبود یافته‌ای اختصاص دارد که پس از تکمیل دوره‌های درمانی روانی و تنانی موفق به اشتغال شده و از این فضا به عنوان سرپناه استفاده می‌کنند.

  • پروژه سرای مهر، مرکز خدماتی رفاهی کودکان و بانوان؛ که حدود دوسال پیش اقدامات اجرایی آن آغاز شده‌بود، در خرداد ماه 1394 با افتتاح فاز اول آن ، آغاز به کار کرد. فاز اول این مجموعه حدود 70 نفر ظرفیت دارد.

در این مراکز خدمات درمانی، آموزشی و توانمندسازی و اشتغال توسط متخصصین صورت می‌گیرد.

 آموزش : 

از آنجایی که یکی از مهمترین عوامل روی آوردن افراد به اعتیاد، نداشتن مهارت‌های صحیح و کافی برای مواجهه با مسائل مختلف زندگی است، آموزش یکی از مهمترین ارکان فعالیت در طلوع است. آموزش در طلوع را می‌توان به دو گروه عمده طبقه بندی کرد. آموزش مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی برای داشتن زندگی صحیح‌تر و آموزش مهارت‌های شغلی برای توانمندسازی مددجویان در جهت کسب درآمد و داشتن زندگی طبیعی.

در طی مدت زمان حضور در مراکز، رهپویان با فراگیری مهارت های فنی و حرفه ای، ارتباطی، تحصیلی، و شیوه های داشتن یک زندگی پایدار و آرام، سعی می کنند در راه بهبود وضعیت زندگیشان، گامی مهم و اساسی بردارند .

از جمله کلاس‌های آموزشی که در این شش ماه آغاز به فعالیت کرده‌است، کلاس‌های موسیقی، خوشنویسی، سفال‌گری، کلاس‌های ادبی و شعر خوانی، عکاسی و روزنامه‌نگاری در سرای امید مردان و همچنین برگزاری کلاس‌های عروسک‌سازی برای بانوان در سرای مهر آغاز شده‌است.

در خرداد ماه سال جاری، جناب آقای خان‌پور،مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان تهران از مراکز این موسسه بازدید کردند. این موسسه توانست با کمک سازمان فنی حرفه‌ای حضوری پررنگ در نمایشگاه مهارت‌ها و کارآفرینی داشته باشد. همچنین مدون گردید این سازمان کلاس‌های قلم زنی، معرق کاشی، درودگری و خیاطی را برای افراددرحال بهبودی برگزار کند.

 اشتغال : 

در انسان بالغ، یکی از مهم‌ترین ارکان زندگی طبیعی داشتن شغل و کسب درآمد است. از سوی دیگر حضور بهبود یافتگان از اعتیاد، بلافاصله پس از بهبودی در فضای کسب و کار، به دلایل مختلف دارای دشواری‌های زیادی است. به همین جهت «طلوع» پس از درمان و آموزش و توانمندسازی مددجویان، سعی در ایجاد شغل‌های مناسب و متناسب با شرایط این افراد دارد که در این راستا می‌توان به کارگاه‌های مختلف اشتغال «طلوع» برای مردان و زنان اشاره کرد که دراین کارگاه‌ها، هم‌زمان با کسب درآمد، بهبودیافتگان با مهارت‌های تکمیلی و تخصصی در شغلشان آشنا می‌شوند و برای جذب در بازار کار آماده می‌شوند.

از جمله این کارگاه‌ها می‌توان به کارگاه نجاری و هنرهای دستی افراد بهبودیافته اشاره کرد.

 بازگشت به خانواده : 

شاید بتوان گفت هدف نهایی «طلوع» وصل شدن رهپویان به خانواده های خویش و کانون بخشی به نهاد خانواده است. چرا که حمایت کانونی در فضای خانواده، می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل ایستادگی و تعهد به پاک ماندن باشد. در مدت اقامت رهپویان، با توجه به آسیب‌پذیری بالای خانواده‌های آنها، «طلوع» با ارائه خدمات حمایتی در زمینه‌های تحصیل فرزندان، ارائه بسته‌های غذایی، ارائه لوازم التحریر و ... به آنها با رویکردی پیشگیرانه، از قرار گرفتن همسر و فرزندان و سایر اعضای خانواده رهپویان در فضای آسیب جلوگیری می کند.

بازگشت به بدنه جامعه :

پس از طی فرآیندهای درمانی و تحت نظارت و حمایت مددکاران و روانشناسان طلوع، رهپویان آمادگی و مهارت لازم جهت قرار گرفتن در جایگاه‌های اجتماعی را کسب می‌کنند و در نهایت به زندگی طبیعی خود در جامعه باز خواهد گشت.