کد خبر: 37

کیفهای مدرسه اى سالمى که در خانه دارید و دیگر مورد استفاده نیست -پس از شست و شو و پر کردن با لوازم التحریر- برای ما بفرستید جمعیت طلوع بى نشان ها، مهربانی شما را به دست کودکان در حال تحصیل نقاط صفر مرزى ایران میرساند.

« مرزها تنها یک خط نیستند... سرزمین‌هایی هستند برای زندگی مردمانی عاشق»

کمپین نقطه صفر مرزی توسط جمعیت طلوع بی نشان ها در جهت پیشگیری از گسترش آسیب های اجتماعی در مناطق مرز نشین ایران تعریف شده است. بر اساس مشاهدات و مطالعات صورت پذیرفته در بین افراد آسیب دیده از اعتیاد و کارتن خوابی که زمینه اصلی فعالیت جمعیت طلوع بی نشان های مردم نهاد است، ساکنان نقاط مرزی در خطر گرایش به سوء مصرف مواد مخدر بوده اند که پراکندگی جغرافیایی و عدم دسترسی به آنان و همچنین کمبود امکانات رفاهی و آموزشی بر این آسیب افزوده است و در حال حاضر درصد بالایی از افراد آسیب دیده از کارتن خوابی در پایتخت افرادی هستند که از نقاط مرزی به تهران کوچ کرده اند.

مدت زمان فعالیت «نقطه صفر مرزی»

این کمپین به صورت رسمی و گسترده در سال 1396 فعالیت خود را آغاز کرد و برنامه ریزی اجرایی آن نخست بر اساس فعالیت فصلی در تابستان بنا نهاده شده بود تا نوشت افزار دریافتی پیش از شروع سال تحصیلی در اختیار دانش آموزان قرار گیرد اما متاسفانه وقوع رویدادهایی نظیر زلزله کرمانشاه که روستاهای آن در فاز نخست طرح تحت پوشش توزیع نوشت افزار قرار داشتند، امداد رسانی به مردم ساکن نواحی مرز نشین ایران را نیز در خود پذیرفت و به صورت ملاحظات حمایتی به منظور تامین نیاز های بحرانی مناطق هدف باز تعریف و مورد بازنگری قرار گرفت.

هدف پروژه «نقطه صفر مرزی»

آموزش به عنوان یکی از محور های توسعه پایدار همواره مورد توجه سازمان های دولتی و مردم نهاد در جهان به شمار می رود. از سوی دیگر، کمبود فضای اشتغال و نبود زیرساخت های مناسب آموزشی و اجتماعی در مناطق مرزی ایران سبب شده است که دانش آموزان ساکن این روستاها پس از مدتی به دلیل محدودیت های مالی و آموزشی ترک تحصیل کرده و وارد بازار کار شوند. با توجه به این مهم که اشتغال مناطق مرزنشین بیشتر تکیه بر همجواری آنان با مرزها را دارد، نظیر آنچه امروزه در غرب کشور شاهد هستیم، کوله بری و نظایر آن رشد چشمگیری پیدا خواهد کرد. از سوی دیگر، سرخوردگی ناشی از شرایط زندگی هم مزید بر علت گرایش آنان به کج روی هایی نظیر اعتیاد می گردد.

کیف های اهدایی به دانش آموزان در کمپین نقطه صفر مرزی بیش از بٌعد مالی تامین مایحتاج تحصیل و تمرکز بر افزایش انگیزه تحصیلی آنان دارد. تلاش برای توسعه زیرساخت های اجتماعی یک منطقه بدون حمایت و فعالیت ساکنان بومی آن ممکن نخواهد بود و دانش آموزان یکی از کلیدی ترین نقش ها را در آینده بر عهده دارند. این مهم، عامل انتخاب دانش آموزان به عنوان جامعه هدف کمپین صفر مرزی بوده است تا با ایجاد انگیزه تحصیلی، در فرایند آموزش، توانمندی های بومی تقویت شده و مانع از گسترش آسیب های اجتماعی شد و با آگاهی بخشی آن را کاهش داد.

طرح توسعه نقطه صفر مرزی

کمپین نقطه صفر مرزی با محوریت آموزش برای کودکان فعالیت خود را آغاز کرد و در ادامه به دلیل وقوع بلایای طبیعی وارد حوزه امداد رسانی و تامین نیاز های اولیه مردم ساکن این نقاط شد. اما با تکیه بر هدف اصلی خود مبنی بر استفاده از آموزش در پیشگیری از گسترش آسیب های اجتماعی، توزیع ابزارهای کمک آموزشی و آگاهی بخشی در خصوص آموزش مهارت های زندگی، پیشگیری از گرایش به مواد مخدر و همچنین کارگاه هایی با این مضمون را در دستور خود دارد و همچین می کوشد تا به عنوان یک کمپین برآمده از اعتیاد، زمینه ساز تولید محتوای استاندارد آموزشی برای خانواده های روستا و شهر های مرزی ایران باشد.

با مهر و همدلی مردم ایران زمین در  6 استان آذربایجان غربی، بوشهر، آذربایجان شرقی، مازندران، اصفهان و تهران از طریق محل های جمع آوری اعلام شده، هدایا و کمک های مردمی و مشارکت شرکتها و خیرین محترم تعداد 14268 بسته لوازم التحریر به تفکیک جنسیت و مقطع تحصیلی که با عشق توسط یاوران جمعیت طلوع بی نشانها بسته بندی شده بود به روستاهای دور افتاده در 11 استان خوزستان، آذربایجان غربی، گلستان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی،جنوبی و شمالی، کرمانشاه، کردستان، ایلام، بوشهر و هرمزگان در سال تحصیلی 1396 ارسال و توزیع گردید.

در سال 1397تلاش جمعیت طلوع بی نشانها بر این است که با حمایت مردم و برنامه ریزی های ساختار روز، با تهیه  140 هزار عدد پکیج لوازم مورد نیاز تحصیل کودکان و نوجوانان نقاط مرزی و خدمت رسانی به تمامی مرزهای ایران صورت پذیرد که با برآورد هر بسته 40 هزار تومان برای هر دانش آموز، این پروژه نیازمند 5 میلیارد تومان هزینه تامین و تهیه مایحتاج است.

محل جمع آورى هدایاى شما در شهر تهران

۱-بزرگراه نواب،شمال به جنوب بعد از تونل،داخل لاین کند رو-خ محبوب مجاز،  کوچه پرستو -دفتر جمعیت طلوع بی نشان ها/ ساعت ۹ تا ۱۸

۲- بزرگراه شهید محلاتی شرق به غرب قبل از خروجی امام علی(ع) شمال دسترسی محلی،ک شهید عبدالمحمدی

مقابل درب جنوبی مسجد جامع قاسم ابن الحسن، سرای مهر طلوع/ساعت ۹ تا ۲۱

۳-میدان بهمن - ابتدای بزرگراه بعثت - خ امامی (تا انتهای خیابان) - خ شرفی سمت چپ - خ ندایی - مقابل ورزشگاه مرغوبکار - سرای نور طلوع /ساعت ۹ تا ۲۱

۴-خیابان شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، بن بست ارشاد پلاک ۳ واحد ۱۹ -بنیاد سپاس لحظه حال

شنبه تا پنجشنبه از ۹ صبح تا ۱۸ عصر

۵-خیابان پاسداران- نیستان سوم-خیابان راستوان- میدان احتشامیه- مجتمع آموزشی سارا / ساعت ۹ الى ۱۳

۶-بالاتر از میدان ولیعصر- کوچه دانش کیان- پلاک ١٩- موسسه دکتر شهبازى / ساعت ٩ الى ١٩

۷-زعفرانیه ، خیابان اعجازی ، میدان اعجازی (آصف) ،ساختمان آصف ، مؤسسه خیریه نیکان ماموت/ ساعت ۸ الی ۱۳

روشهای پرداخت

بانک حکمت به نام حمعیت طلوع بی نشان ها

شماره کارت ۱۳۵۲-۱۰۰۰-۴۹۷۰-۶۳۶۹

شماره حساب ۱-۱۷۸۰۸۲۹-۸۰۱-۱۱۱۲

شماره شبا IR۸۶۰۶۵۰۱۱۱۲۸۰۱۰۱۷۸۰۸۲۹۰۰۱

یا با شماره گیری

#2*2020*780*